Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το 2o Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω λειτούργησε αρχικά το 1930. Ήταν ξύλινο και αναφερόταν ως «Αντιτραχρωματικό» γιατί φοιτούσαν παιδιά με τράχωμα, ασθένεια μεταδοτική που την ευνοούσαν οι τότε κακές συνθήκες υγιεινής και ο συνωστισμός. Το τράχωμα των ματιών μάστιζε τα παιδιά των προσφύγων του 1922.  Κοντά στο σχολείο υπήρχε κρατικό Οφθαλμιατρείο (στη συμβολή Ιεράς Οδού και Καποδιστρίου).

Το ξύλινο κτίριο διατηρήθηκε ως το 1956, οπότε χτίστηκε νέο σχολείο γνωστό ως «πράσινο». Το 1959 συστεγάστηκε το 9ο Δημοτικό. Το σχολείο γκρεμίστηκε το 2002, χτίστηκε και ξαναλειτούργησε τον Ιανουάριο του 2006.

2o Δημοτι 1930. Ήταν ξύλινο και αναφερόταν ως «Αντιτραχρωματικό» γιατί φοιτούσαν παιδιά με τράχωμα, ασθένεια μεταδοτική που την ευνοούσαν οι τότε κακές συνθήκες υγιεινής και ο συνωστισμός. Το τράχωμα των ματιών μάστιζε τα παιδιά των προσφύγων του 1922.  Κοντά στο σχολείο υπήρχε κρατικό Οφθαλμιατρείο (στη συμβολή Ιεράς Οδού και Καποδιστρίου).